Pioneers in the industry, we offer polka dot planter, wrought iron flower pot stands, tall metal iron plant stand flower pot stand, iron printed pot, iron flower pot stand and iron planter set from India.
₹ 280 / Set Get Latest Price
| Material | Iron |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Usage/Application | Garden |
| Planter Height | 11 inch |
| Pattern | Dot Printed |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Single Tier |
| Material | Iron |
| Finish | Powder Coated |
| Weight Capacity | 10 kg |
| Height | 13 CM |
| Brand | Humera Handicrafts |
| Color | Multicolor |
| Finishing | Polished |
| Model Name/Number | 1206 L |
| Shape | Oval |
| Design | Printed |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Shape | Round |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Decoration |
| Finishing | Enamel Finish |
| Size | 13x15x15(LxWxH)cm |
| Finish Type | Polished |
| Pattern | Printed |
| Brand | Humera Handicrafts |
| Weight | 500 gm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Shape | Oval |
| Planter Height | 8 inch |
| Upper Diameter | 6 inch |
| Usage/Application | Garden |
| Product Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Primary Material | Iron |
| Material | Iron |
| Height | 4 inch |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Decoration |
| Finishing | Powder coating |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1360 / Set Get Latest Price
| Material | Iron |
| Shape | Round |
| Planter Height | 7 inch |
| Upper Diameter | 6 inch |
| Height | 23 inch |
| Usage/Application | Garden |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 24 cm |
| Capacity | 4 L |
| No. of pieces | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| 12CM | 14CM |
| Size | Height 12 cm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Shape | Round |
| Height | 6 inch |
| Color | White |
| Usage/Application | Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Decoration |
| Finishing | Enamel Finish |
| Pattern | Plain |
| Finish Type | Glossy |
| Size | 13x15x15(LxWxH) cm |
| Brand | Humera Handicrafts |
| Weight | 500 gm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | IRON |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Balcony |
| Size | 15x15x60(LxWxH) cm |
| Brand | Humera Handicrafts |
| Product Code | 1109 A |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Size | H 13cm, L 15cm, B 15cm |
| Shape | Round |
| Color | Orange |
| Usage/Application | Decoration |
| Finishing | Enamel finish |
| Packaging Type | Individual box with bubble wrap |
| Material | Iron Metal Pot |
| Type | Gardening and decoration |
| Finish Type | Powder coated |
| Pattern | Printed |
| Handicraft | Humera Handicrafts |
| Size/Dimension | H 13cm, L 15cm, B 15cm |
| Weight | 500 gm |
| Handmade | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Shape | Oval |
| Planter Height | 10 inch |
| Upper Diameter | 6 inch |
| Usage/Application | Balcony |
| Brand | Humera Handicrafts |
| Finishing | Enamel Finish |
| Material | Iron |
| Capacity | 2 Kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
Mohd Faizan (Proprietor)
Humera Handicrafts
949/16, Near Noorani Masjid, Gali No. 09, Zahid Nagar Karula
Moradabad - 244001, Uttar Pradesh, India